Aktualności

"MASTERCLASS - Szkoła Filmowania" - przedstawiamy wykładowców

19 października 2016
"MASTERCLASS - Szkoła Filmowania" - przedstawiamy wykładowców

Prezentujemy wykładowców wykładów otwartych odbywających się w ramach warsztatów "MASTERCLASS - Szkoła Filmowania".

Zajęcia z realizacji obrazu poprowadzi Adam Palenta ("Baby Bump"), warsztat z realizacji dźwięku Dorota Nowocień ("Ekscentrycy", "Karbala"), kurs montażu filmowego Marcin Kot Bastkowski ("Ogniem i mieczem", "Dywizjon 303"), warsztaty z organizacji produkcji Kamil Przełęcki ("Katyń", "Zemsta"), warsztaty reżyserskie Łukasz Grzegorzek ("Kamper"), zajęcia scenariuszowe Jan Hryniak ("Trick"), a warsztaty aktorskie Mateusz Damięcki, który jest jednocześnie koordynatorem programowym całego przedsięwzięcia.

Warsztaty zaczynają się już 21 października i potrwają do 13 listopada. Głównym miejscem realizacji zajęć jest w tym roku XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Warszawie.

JAN HRYNIAK - reżyser filmowy
Ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej oraz reżyserię filmową w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego debiutanckim filmem była "Przystań" nagrodzona na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" w Słupcy. Wyreżyserował także komedię kryminalną "Trick", która otrzymała główną nagrodę na International Film Festival of Tamil Nadu w Indiach, nagrodę za najlepszą muzykę na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz nagrodę dla najlepszego aktora w filmie zagranicznym (nagrodę otrzymał Piotr Adamczyk) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jiangyin (Chiny). W 2015 roku jego serial telewizyjny "Czas Honoru. Powstanie" otrzymał Polską Nagrodę Filmową ORZEŁ w kategorii "Najlepszy filmowy serial telewizyjny". Jego najnowszy film to "Kantor. Nigdy tu już nie powrócę" z Borysem Szycem w roli głównej.


ŁUKASZ GRZEGORZEK - reżyser filmowy
Rocznik 1980, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, kilkukrotny medalista Mistrzostw Polski w tenisie ziemnym. Od dziesięciu lat przygotowuje zwiastuny telewizyjne filmów klasy "B", blockbusterów oraz arthouse'owych klasyków. W ten sposób zdobył całą swoją wiedzę o reżyserii filmowej. Film "Kamper", z Martą Nieradkiewicz i Piotrem Żurawskim w rolach głównych, to jego debiut fabularny.

ADAM PALENTA - operator, reżyser, fotograf, scenarzysta
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zdobywca wielu wyróżnień i nagród na festiwalach i w konkursach w kraju i na świecie. Filmy jego autorstwa lub z jego zdjęciami prezentowane i doceniane były m.in. na DOXA Documentary Film Festival, Palm Springs International Short Fest, Europejskim Festiwalu Szkół Filmowych Vilnius Film Shorts, czy Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego pełnometrażowy debiut operatorski - "Baby Bump" - zdobył prestiżowe wyróżnienie Queer Lion Award Special Mention podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Inne Spojrzenie na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

KAMIL PRZEŁĘCKI - producent filmowy
Producent Filmowy w Agora SA, prezes zarządu Cineo Studio Sp. z o.o. Posiada bogate doświadczenie w produkcji filmowej i telewizyjnej. Kierował produkcją takich filmów jak "Katyń", reż. A. Wajda, "Zemsta", reż. A. Wajda, "Wyrok na Franciszka Kłosa", reż. A. Wajda, "Statyści", reż. M. Kwieciński, "Barbórka", reż. M. Pieprzyca, "Król życia", reż. J. Zieliński oraz seriali telewizyjnych: "Oficerowie", reż. M. Dejczer i "Stacyjka", reż. R. Piwowarski. Był również pomysłodawcą wprowadzenia do Internetu po raz pierwszy w Polsce wraz z premierą kinową filmu pełnometrażowego "Oda do radości" (reż. J. Komasa, A. Kazejak, M. Migas), a także producentem kreatywnym treści dedykowanych dla nowych mediów - np. serialu "Winda" do oglądania za pomocą telefonu komórkowego i oprawy interaktywnej do specjalnego odcinka serialu "Oficerowie" w itvp.pl z wariantami zakończeń wybieranymi przez odbiorcę. Producent wykonawczy formatu LG15 - n1ckola.pl. Założyciel serwisu - wypożyczalni filmów przez Internet (VOD - netino.pl), twórca i szef serwisu VOD - www.kinoplex.pl (Gazeta.pl). Ekspert ekonomiczny PISF. Wykładowca kierunków związanych z mediami w Akademii Koźmińskiego, Uczelni Łazarskiego w Warszawie, Warszawskiej Szkole Filmowej, Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (Wydział Radia i Telewizji). Dyrektor Programowy Studium Producentów Audiowizualnych w Gdyni; współautor wzoru kosztorysu filmu fabularnego PISF.

DOROTA NOWOCIEŃ - montażystka dźwięku.
Absolwentka Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Do 2012 roku związana z WFDiF w Warszawie. Obecnie prowadzi własne studio ukierunkowane na montaż dialogów do filmów i seriali oraz na rekonstrukcję dźwięku. W ciągu 10 lat pracy zrekonstruowała ponad 50 polskich filmów fabularnych oraz wielokrotnie współpracowała przy nagrodzonych na dźwięk produkcjach. Członkini Motion Picture Sound Editors (USA), Audio Engineering Society oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 2015 roku wykładowca na kierunku Reżyseria Dźwięku w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Mieszka i pracuje w rodzinnym Radomiu. Pracowała m.in. przy filmach: "Karbala" Krzysztora Łukaszewicza, "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego, "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego, "Wojna polsko-ruska" Xawerego Żuławskiego, "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec, "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego, "Katyń" Andrzeja Wajdy.

MARCIN KOT BASTKOWSKI - montażysta filmowy
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, członek Polskiej Akademii Filmowej i Polskiego Stowarzyszenia Montażystów (PSM). Zawodowo montuje od 1994 roku. W filmie fabularnym, jako montażysta debiutował przy "OGNIEM I MIECZEM" Jerzego Hoffmana. Jego wkład w ten film został doceniony nagrodą za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1999 roku. Z Jerzym Hoffmanem ponownie spotkał się przy filmie "1920 BITWA WARSZAWSKA" i otrzymał nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej "ORZEŁ" w kategorii montaż w 2012 roku. "POTOP REDIVIVUS" to kolejne wspólne dzieło z Jerzym Hoffmanem, które polegało na znacznym skróceniu odrestaurowanego filmu z roku 1974. Z pośród montowanych przez niego seriali najbardziej znany jest "OFICER" i "MISJA AFGANISTAN" w reżyserii Macieja Dejczera. W roku 2002. w tym duecie powstał spektakl Teatru Telewizji "PIELGRZYMI", który został wyróżniony nagrodą za montaż na II Festiwalu Teatrów "Dwa Teatry" w Sopocie. Oprócz wielu znanych i nagradzanych filmów fabularnych w jego dorobku znajdują się filmy dokumentalne. Ostatni pełnometrażowy film dokumentalny, wyreżyserowany przez Hannę Polak "SOMETHING BETTER TO COME", zdobył ponad dwadzieścia nagród na międzynarodowych festiwalach m.in. Nagrodę Specjalną Jury na International Documentary Festival Amsterdam (IDFA), Grand Prix of ArtDoc na Art DocFest w Moskwie, nagrodę główną VIKTOR na Doc.fest w Monachium, nagrodę Millenium dla najlepszego filmu dokumentalnego na Docs Against Gravity w Warszawie. Ponadto autor montażu w filmach: "SĘP" reż. Eugeniusz Korin, "KOCHAJ I TAŃCZ" reż. Bruce Parramore, "BETWEEN 2 FIRES" reż. Agnieszka Łukasiak.

MATEUSZ DAMIĘCKI - aktor filmowy, teatralny i telewizyjny
koordynator programowy projektu
Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Karierę rozpoczął jako dziecko, w 1991 roku, w serialu "WOW" Jerzego Łukaszewicza, wystąpił też w kultowym "40-latku 20 lat później" Jerzego Gruzy. Od 1999 roku stworzył na wielkim ekranie wiele ról w polskich i zagranicznych produkcjach, m.in. w rosyjsko-francuskim filmie kostiumowym "Córka kapitana", "Przedwiośniu" Filipa Bajona, międzynarodowej produkcji biograficznej "Karol. Człowiek, który został papieżem" w reżyserii Giacomo Battiato, "Jutro idziemy do kina" Michała Kwiecińskiego, "Czarnym" Dominika Matwiejczyka (wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na Festiwalu Filmowym w Gdyni i Nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii "Najlepszy Aktor"), "Piksele" Jacka Lusińskiego, muzycznej produkcji "Kochaj i tańcz" Bruce'a Parramore'a, niemieckim melodramacie wojennym "Zagubiony czas" w reżyserii Anne Justice. Ma na swoim koncie role w uznanych i popularnych serialach telewizyjnych: "Oficer" (2004-2005), "Egzamin z życia" (2005-2008), "Teraz albo nigdy" (2008-2009), "Na krawędzi" (2012-2014), "Na dobre i na złe" (2003 i 2014-2015), "Bodo" (2016) i wielu innych emitowanych na antenie czołowych polskich stacji: TVP, Polsat i TVN. W 2015 zagrał także główną rolę w rosyjskim serialu komediowym "Kak ja stał Ruskim" dla stacji CTC. Od czasu studiów związany z warszawskimi teatrami - początkowo z Teatrem Nowym, w latach 2004-06 z Teatrem Współczesnym. Ostatnio gra główne role w "Onieginie", adaptacji poematu Puszkina w reżyserii Ireny Jun w Teatrze Studio oraz w spektaklu "Klaps! 50 twarzy Greya", pastiszu bestsellerowej trylogii "50 twarzy Greya" w reżyserii Johna Weisgerbera w Teatrze Polonia Krystyny Jandy. Członek Rady Programowej Instytutu KOSMOPOLIS Fundacji Nauki, Kultury i Edukacji.

 

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie FILMFORUM, Warszawska Szkoła Filmowa i XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Warszawie.

Warsztaty współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Patronat: Filmoteka Szkolna

Zobacz galerię zdjęć

Komentarze - facebook

Komentarze - Filmforum

Zaloguj się, by skomentować
Powrót do listy aktualności Powrót do listy aktualności