Aktualności

8. edycja Festiwalu Script Fiesta

12 marca 2019
8. edycja Festiwalu Script Fiesta

We wtorek 26 marca 2019 roku w Warszawie rozpocznie się 8. edycja Festiwalu Script Fiesta. Script Fiesta to międzynarodowy projekt edukacyjno-kulturalny łączący formułę festiwalu, konkursu, konferencji, warsztatów i indywidualnych konsultacji.

Przez sześć dni – od 26 do 31 marca w Kinie Elektronik będą odbywały się liczne wydarzenia – m.in. pokazy filmowe, warsztaty, masterclassy, spotkania z twórcami, sesje scenariuszowe. Uczestnicy będą mogli poznać zarówno podstawy pisania i realizacji scenariuszy, jak i problematykę związaną ze specyfiką wybranych form, jak na przykład horrorów, komedii, teledysków i gier.

Festiwal otworzy Klinika Scenariuszowa, a zamknie go PITCH FIESTA, podczas której wszyscy chętni twórcy będą mogli zaprezentować swoje teksty i pomysły profesjonalnym producentom. Po raz drugi festiwalowi towarzyszyć będzie Śniadanie dla Wydawców Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej oraz Branży Filmowej.

Organizatorzy Festiwalu zapraszają na zajęcia w formule masterclass, które poprowadzą goście specjalni:

  • Kira-Anne Pelican (m.in. asystentka przy takich produkcjach jak “Matrix” czy “Ladykillers”), która przeprowadzi masterclass na temat pisania dialogów;
  • Helen Jacey – autorka książki “Kobieta w roli głównej”, która podczas masterclassu opowie o sposobach konstruowania kobiecych postaci;
  • Arkadiusz Jakubik – jeden z najlepszych polskich aktorów dramatycznych i komediowych, który będzie gościem masterclassu na temat pisania i tworzenia interesujących bohaterów.

Marcin Łunkiewicz – producent, który zajmuje się tworzeniem materiałów VR – podzieli się wiedzą, jak myśleć o narracji w świecie wirtualnym. Dorota Piskor – absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej – opowie o tym, jak pisać scenariusze do teledysków, czyli form bardziej wizualnych i abstrakcyjnych oraz pozbawionych dialogu, a operujących wyłącznie obrazem.

Przedstawiciele Match&Spark – najpopularniejszej i najlepiej radzącej sobie obecnie na rynku polskim i międzynarodowym agencji talentów – opowiedzą, w jaki sposób układać współpracę ze swoim agentem. Na festiwalu odbędzie się panel, podczas którego przedstawiciele nowo powstałej Gildii Scenarzystów Polskich – Krzysztof Rak i Grzegorz Łoszewski – opowiedzą o tym, jak poprawić sytuację scenarzysty na polskim rynku.

Barbara Pawłowska – wykładowczyni WSF i Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – odpowie na pytanie, jak napisać scenariusz filmu dokumentalnego a także poda przykłady podejścia reżyserów do scenariusza przy realizacji wybranych, najgłośniejszych polskich produkcji z ostatnich lat. Milenia Fiedler – wybitna montażystka – opowie z kolei, jak pisać scenariusz, żeby nie wycinać scen w montażu.

Dyrektor Artystyczna Festiwalu Script Fiesta i jego twórczyni – Agnieszka Kruk – pojawi się na scenie Kina Elektronik, żeby opowiedzieć o pierwszym punkcie zwrotnym, czyli najważniejszym elemencie każdego scenariusza.

Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty pisania tekstów dla dzieci oraz warsztaty konstruowania seriali.

W tym roku w festiwalu w roli GOŚCIA HONOROWEGO weźmie udział Jonathan Lynn, który poprowadzi warsztaty na temat pisania komedii, masterclass na temat komedii oraz będzie promować swoją książkę „Żarty na bok. Zasady Komedii”.

Wszystkie wydarzenia w Kinie Elektronik (oprócz warsztatów, na które obowiązują wcześniejsze zapisy, Śniadania i Pitch Fiesty, na które obowiązuje rejestracja) są otwarte dla szerokiej publiczności i darmowe.
Szczegóły paneli, program wydarzenia oraz dodatkowe informacje  dostępne są na stronie Festiwalu.

 

Komentarze - facebook

Komentarze - Filmforum

Zaloguj się, by skomentować
Powrót do listy aktualności Powrót do listy aktualności